Наредба за правоспособност и работа с Багер Фадрома Челен товарач Валяк и други ПСМ. Придобиване на документ Свидетелство за правоспособност на Багеристи, Фадромисти, Машинисти на различни видове ПСМ и специализирани машини.
МИНИСТЕРСТВА И ВЕДОМСТВА
МИНИСТЕРСТВО НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
ПРАВИЛНИК
за добиване на правоспособност за машинисти
І. ОБЩИ ПРИЛОЖЕНИЯ
-
Пътните строителни машини, оборудванията за извършване на строителни работи и двигателните им и всички видове термични и водоенергитични машини и съоръжения с мощност над 5 к.с. Се обслуждаввт от лица съссъотвентана квалификация и правоспособност, придобита съгласно Правилника за техникумите и профисеонално-техническите училища и този правилник. Квалификацията и правоспособността се удостоверяват със свидетелство, издадено от съответното учебно заведение.
-
Съобразно вида на двигателите, машините и съоръженията, машините биват. - машинисти на пътни и строителни машини, оборудванията и двигателите им;
- машинисти на подемно-транспорни машини и съоръжения;
-машинисти на компресори, подвижни електроагрегати и двигателите им; -машинисти на термични и водноенергитични машини и съоръжения.
-
В зависимост от мощността на двигателите и товароподеността на съоръженията,машинистите биват: a) За машинисти на пътни и строителни машини, оборудванията и двигателитеим: -машинист на пътни и строителни машини, оборудванията и двигателите им до 150 к. с.; -машинист на пътни и строителни машини, оборудванията и двигателите им до 500 к. с.; -машинист на пътни и строителни машини, оборудванията и двигателите им за неограничена мощност; б) за машинистите на подемно- транспортни машини, оборуднатията и двигателите им за неограничена мощност; -кранист – утравлява всички видове кранове в строителнството, трянспорта ( включително и вътрешнозаводския кранов транспорт) и кравови съоръжения, монтирани на авто и други превозни средства; -автокранист, професионален шофьор 3 клас – утравлява автокранове с товароподемност до 3 тона. -автокранист, професионален шофьор 3 клас – утравлява автокранове с товароподемност до 10 тона -автокранист, професионален шофьор 3 клас – утравлява автокранове с всички степени на товароподемност в) за машинисти на компресори, подвижни електроагрегати и подвижни електроагрегати и двигателите ми: -машинист на компредори, подвижни електроагрегати и двигателите им до 150 к.с.; -машинист на компредори, подвижни електроагрегати и двигателите им до 500 к.с.; -машинист на компредори, подвижни електроагрегати и двигателите им с неограничена мощност. г) за машинист на копресори на термични и водноенергитични машини и съоръжения: - машинист на стабилни и полусдтабилни двигатели с вътрешно горене до 150к.с.; - машинист на стабилни и полусдтабилни двигатели с вътрешно горене до 500к.с.; - машинист на спарни двигатели до 150к.с.; - машинист на спарни двигатели до 500к.с.; -машинист на термични и водоенергитични машини и съоръжения за неограничена мощност.
ІІ. ПОДГОТОВКА НА МАШИНИСТИ
-
Подготовката на машинистите от всички специалности и категории, упоменати в този правилник, се извършва само в техникуми и професионално-технически училища, определени от Министерството на народната просвета, по форми на обучение, установени с правилника за тези учебни заведения. Когато нуждите налагат, по искане на заинтересуваните министерстваи централни ведомстваи с предварителното разрешение на Министерството на народната просвета, пашинистипо специалности, незастъпени в учебните заведения, могат да се подготвят с откъсване или без откъсване от произвоството.
-
Краткотрайните курсове за подготовка на машинисти се органицират към професионално-технически училища, определени от Министерствотона народната просвета. Кандидатите за записване в курсове трябва да имат най-малко едногодишна практикав областта на специалността, по която се открива курсът. По отделни специалности, определени от Министерството на народната просвета, могат да се приемат купсисти и без практика.
-
Курсовете се органзират с по 35 души. По изключение, при липса на достатъчно кандидати и когато са необходими малко кадри, може да се организира курс и с по-малко курсисти, но не по-малко от 15 души.
-
Обучението в курсовете се провежда по учебни планове и при програми, одобрени от Министерството на народната просвета след съгласуване със съответните министерства и ведомства.
ІІІ. КВАЛИФИКАЦИОННИ ИЗПИТИ И ДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ
-
Правоспособност за машинисти, упоменавти в този правилник, кранисти и автокранисти придобиват лица, които отговарят на следните условия: а) да са завършили техникумм, проесионално-техническо училище или курс по съответната специалност ) ако имат най-малко основно образование) и да са положили успешно квалификационен изпит; б) да са навършили 18 години; в) да са зрави физически и прихически; г) да имат изискания от този правилник трудов стаж ) за машинистите от по-горна степен).
-
Квалификационите изпити за добиване на правоспособност се провеждат от учебното заведение, в което са обучавани кандидатите съгласно Правилника за техникумите и профусионално-техническите училища и тои правилник. Положилите успешно квалификационните изпити получават съответен документ за квалификацияи правоспособност. Съглано правилника за контрол на повдигателните уредби при провеждане на изпитите ( теория и прктика ) о дисциплините, в които са састъпени поднадзарните по същния правилник повдигателни уредби, в квалификационните изпитни комисии участва садължително и представител на съответната окръжна ( грладска ) инспекция за технически надзър. Положилите успешно изпита за правоутравление на надзорни повдигателни уредби след получаването от учебното заведение свидетелство за квалификация и правоуправоспособвост се регистрират в инспекцията за технически надзорен съвет, распективно СГНС, в чийто район е учебното заведение. При регистрирането инспекцията заверява свидетелството на лицето. Без такава заверка то не може да постъпи на работа като кранист.
-
Правоспособност за автокранисти имат шофьори трети, втори или първи клас, които са придобили и квалификация, и правоспособност на кранисти или обратното – кранисти, придобили правоспособност и за шофйори от съответният клас. Правоспособност на автокранисти им мат и машинистите на строителни машини, изучавали повдигателните уредби и Правилника за констрол на повдигателните уредби и положили изпит за квалификация и правоспособност прад комисия с представител на инспекцията за технически надзор )9 ал.трета от този правилник), придобили впоследствиеправа на шофьори трети, втори или първи клас, или обратното – шофйори от съответнитен клас, придобили впоследствиеправа на машинисти на строителни машини при тук посоченото условие.
-
Завършилите професионално-техническите училища по специалност за мешинисти, посочени в § 2 и 3добиват правоспособност на машинисти по съответната специалност до 150 к.с., а след двегодишин трудов стаж по специалността – право, до 500 к.с.
-
Завършилите техникумите по съответните специалности добиват правоспособност на машинисти по специалността, по която са обучавани, до 500 к.с., а след едногодишен трудов стаж по специалността – по право, за неограничена мощност.
-
Завършилите краткотрайни курсове, съгласно § 4, ал. Втора на този правилник, придобиват правоспособност за машинисти до 150 к.с.
-
Завършилите успешно курсовете и школите за специалисти във военноморски флот , завършилите техническо школи в инжинерните войски и личата, които по време на службата си са получили квалификация на машинисти, имат правоспособност на машинисти, уповенаата в Указа на президиума на Ннародното събрание за уреждане на някои права на завършилите военно-учебно заведения и школи унас, н Съветския съюз и други социалистически страни ( Д. в., бр. 69 от 31 август 1965г.).
-
Лица притежаващи едно образование иправоспособност за локомотивни машинисти на парни, дизелови или електрически локомотиви и железопътния транспорт, имат рава на машинисти по съответната специалност, упомената в този правилник, с мощност до 500 к.с. След едногодишен трудов стаж като локомотивни машинисти те придобиват по право правоспособност за съответния вид двигатели за неограничена мощност. Лица без средно образование, с правоспособност за локомотиви в железопътниа транспорт имат права на машинисти по съответната специалност, упомената в този правилник, с мощност до 150 к.с. Срлед двегодишен трудов стаж като локомотивни машинисти те придобиват по право правосподобност за съответния вик двигатели с мощност до 500 к.с.
ІV. ПРЕМИНАВАНЕ В ПО-ГОРНА СТЕПЕН
-
Машинистите завършили професионално-технически училища и придобили права на машинисти до 500к.с., придобиват права на машинисти за неограничена мощност след тригодишен стаж като машинисти с правоспособност до 500 к.с. И полагане на изпит.
-
Лицата без средно образование, придобили правата на машинисти до 500 к.с., съгласно ал. Втора на § 15 от този правилник придобиват права на машинисти за неограничена мощност за съответния вид двигател и след тригодишен стаж като машинисти с правоспособност до 500 к.с. И полагане на изпит.
-
Завършилите курсове с права на машинисти до 150 к.с. Придобиват права на машинисти по съответната специалност до 500 к.с. След 8-годишен стаж по специалността като машинисти с правоспособност до 150 к.с., и помагане на изпит. Права на машинисти за неограничена мощност те могат да придобият по устанвения ред след завършване на техникум или професионално-техническо училище.
-
Изпитите за преминаване в по-горна степен обхващат теория и практика. Те се провеждат в тухникуми и професионално-технически училища, определени от Министерството на народната просвета съгласно Правилник за техникумите и професионално-техническите училища и този правилник и по програми, одобрени от същото министерство.
-
От всички машинисти и видове, специалности и степени, уповенати в този правилник, права на турбинисти при водни, парни и газови турбини имат само зъавършилите по съотвентана специалност техникумите.
***
-
Мешинисти, обучавани в професионално-тухнически училища, притежаващи свидетелства за правоспособност до 150 к.с., при влизането в сила на този правилник добиват по право правоспособност на машинисти до 500 к.с., ако имат деветгодишен трудов стаж по специалността като машинисти до 150 к.с.
Машинисти, обчавани н краткотрайни курсове и школи, притежаващи свидетелства за правоспособност до 50 к.с., при плизането в сила на този правилник добиват по право правоспособност на чашинисти до 150 к.с., ако имат най-малко деветгодишен трудов стаж по специалността като машинисти с правоспособност до 50 к.с. Машинисти, които нямат изискания стаж добиват по право посочената правоспособнст, след като го навършат.
-
Придобитите права на машинисти във военни школи и поделения в чужбина и у нас ( указа, упоменават в ; 14 на този правилник) по тесни специалности – машинист на булдозери, машинист на багери и пр., при влизането в сила на този правилник запазват правата си само за машините, за които са придобили право машинисти. Придобилите права на машинисти у нас и в чужбина в граждански школи и съкратени курсове по тескни специалности при влизането в сила на този правилник добиват право на правоспособност на машинисти до 150 к.с. Само за машините, за които са придобили право на машинисти, ако имат най-малко две години трудов стаж на съответната машиа. Тези от тях, които имат права на машинисти за по-голяма мащност запазват правата си. Машинистите, упоменати в този параграф, преминават в по-горна степен по съответната широка специалност по уставоневия с този правилник ред.
-
Узаконяването правоспособността на кранисти, добили квалификация и правоспособност в чужбина, се извършва от окръжните инспекции за технически надзор въз основа на представените документи, легализирани от Министерството на народната просвета.
-
Контролът по спазването на правилника се осъществява от Министерството на народната просвета и съответните винистерства, комитети и зентрални ведомства. Указания и тълкувания по него се дават от Министерството на народната просвета съгласувано със заинтересуваните министерства, комитети и ведомства.
-
Правилникът влиза в сила от датата на обнародването му в Държавен вестник. Той и задължителен за всички министерства, комитети, ведомства, заводи, предприятия, организации и д.р., които приемат на работа и в които работят машинисти, упоменати в него.
-
Съгласувано с Министерството на архитектурата и благоустройството изречение първо на ал.ІІ на § 150 от Правилника за контрол на повдигателните уредби, обнародвани в Известния, бр, 14/1954г., си изменя, както следва: “Тази комисия се назначава от органите на народната просвета съгласно Правилника за тухникумите и професионално-техническите училища.”
Повече информация за курсовете за Багеристи, фадромисти и книжка за ПСМ може да намерите на нашия сайт.
|